Kolory występują w bardzo szerokiej gamie odcieni i odpowiednie wyczucie barwy pozwala dobrać właściwy odcień do danego typu kolorystycznego urody. Analiza kolorystyczna umożliwia określenie typu urody i zdefiniowanie gamy kolorów odpowiedniej dla danego typu. Właściwie dobrane kolory wydobywają kobiecy urok i blask cery. Zupełnie inne odcienie tej samej barwy pasują do typu chłodnego, inne do typu ciepłego. Nieznajomość własnego typu kolorystycznego prowadzi często do chybionych zakupów. Nie obroni się najlepszy krój czy trend modowy, jeśli ciepłą karnację otoczymy chłodnym błękitem. Z uwagi na dress code i kulturowe aspekty często sięgamy po czerń i biel.
Biel
To najjaśniejsza z barw, symbolizuje czystość i niewinność. Przebywanie w otoczeniu bieli uspokaja, łagodzi emocje, odstresowuje. Biały kolor daje poczucie swobody i większej przestrzeni. Osoby cechujące się zamiłowaniem do noszenia bieli mogą przejawiać tym samym zachłanność na życie i potrzebę bycia docenianym przez innych. Niewątpliwie biały strój kojarzy się z estetyką i dbałością o wygląd, ale może być też odbierany jako symbol niedostępności i dystansu. Kolor ten jest zarezerwowany dla ważnych momentów życiowych małych dziewczynek i kobiet. Biel nadal dominuje w kolorystyce sukien ślubnych, mimo wprowadzanych urozmaiceń. Bywa jednak, że biel jest nadużywana i pojawia się tam, gdzie jej być nie powinno.
Tak o noszeniu białych rajstop pisze Tomasz Jacyków w swej książce „O elegancji i obciachu Polek i Polaków od stóp do głów”: Białe rajstopy kobieta zakłada dwa razy w życiu. Raz do pierwszej komunii świętej, drugi raz ewentualnie do ślubu. I to są dwie sytuacje, kiedy biała rajstopa ma rację bytu. Zdarzają się sezony w modzie, że ona się pojawia na chwilę, ale to jest tzw. strzał w fashion, to może nosić jedna osoba na tysiąc i będzie wyglądała w tym fantastycznie, ale cała reszta w białych rajstopach wygląda, jakby miała bandaże na nogach.”
Jeśli masz upodobanie do bieli, lubisz białe bluzki lub sweterki, pamiętaj, że chłodne typy kolorystyczne powinny otaczać się czystszą bielą, bardziej śnieżną, z domieszką błękitu lub różu. Dla ciepłych typów zarezerwowane są złamane odcienie bieli wpadające w żółty – różnica niby subtelna, ale widoczna.
Czerń
Są osoby, które gamę kolorystyczną w swojej szafie ograniczają do odcieni czerni. Upodobanie do noszenia czerni może oznaczać potrzebę koncentracji na sobie lub izolacji od otoczenia. Osoby w czerni tworzą pewną barierę i atmosferę niedostępności, tajemniczości. Czerń bywa także oznaką potrzeby miłości, poszukiwania energii do działania lub smutku. Psychologia koloru przypisuje osobom chodzącym w czerni takie cechy jak: prestiż, elegancję, powagę, wyrafinowanie, czar, zaufanie, bezpieczeństwo emocjonalne, skuteczność, solidność, ale również ucisk, oziębłość, ociężałość. Czarny kolor wybierają często osoby zdyscyplinowane, mądre i pewne siebie lub przeciwnie – niepewne swojej wartości, samotnicy i osoby szukające własnego sposobu na życie.
Kolor czarny według powszechnych opinii ma wiele zalet. Przypisuje mu się między innymi elegancję i zdolności wyszczuplające. Ale jak to w życiu bywa prawdy te mogą zwieźć na manowce w pewnych sytuacjach i konfiguracjach. Należy uważać, żeby nie przesadzić z ilością czerni, bo jej nadmiar będzie odstraszał otoczenie. Użycie czerni nie zniweluje krągłości sylwetki, jeśli ubiór będzie obciskał ciało. Zamiast efektu wyszczuplającego uwydatnimy miejsca, gdzie tkanki tłuszczowej jest za dużo. Jeśli natomiast ta czerń pojawi się w szerszych miejscach, ale będzie w odpowiednim fasonie w otoczeniu określonych dodatków i być może innych kolorów, stworzymy stylizację zgrabnie ukrywającą mankamenty.
Czerwień
Jednym z podstawowych kolorów jest czerwień. Nie da się udzielić odpowiedzi, do jakiego typu urody pasuje kolor czerwony. Dlaczego? Ponieważ czerwień występuje w bardzo szerokiej gamie odcieni od ciepłych po zimne. Teoretycznie więc pasuje do każdego.
Kolor czerwony sam w sobie zdecydowanie ożywia i dodaje energii. Czerwone otoczenie zaleca się osobom przemęczonym, ospałym, ale jednocześnie pragnącym zmian, potrzebującym bodźców do działania i doznań zmysłowych. Jasna czerwień symbolizuje radość, pasję, seksualność, miłość; różowy kolor – romantyczność, miłość, przyjaźń; ciemna czerwień – wigor, siłę woli, gniew i przywództwo.
Kolor czerwony może nosić każdy, pod warunkiem dobrania odpowiedniego odcienia. Rudowłose kobiety powinny wybierać kolor ceglasty, rdzawy, tango; szatynki – karmazynowy, kasztanowy, burgund; brunetki będą znakomicie wyglądać w cynobrze, wiśniowym i strażackiej czerwieni, a blondynkom dedykowane są kolory: koralowy, makowy i szkarłatny.
Sprawdź, jakie odcienie czerwieni goszczą w Twojej szafie. Jeśli na przykład jesteś zimowym typem urody, a na wieszaku wisi bluzka w kolorze ceglastym, podaruj ją swojej rudej przyjaciółce.
Psychologowie zajmujący się kolorami i ich wpływem na nasze codzienne funkcjonowanie zalecają noszenie takich barw, jakie lubimy. To, co lubimy, dodaje nam sił i energii. Styliści zaś podpowiadają: sprawdź, czy kolor, który uwielbiasz, pasuje do twojego typu urody. Możesz przecież mieć pomarańczowe ściany w domu, ale nie musisz nosić pomarańczowej sukienki.